Ten filmik jest początkiem nowego-starego cyklu. Tym razem specjalnie dla Was ciepła kobieca książka ubrana w modną szatę graficzną. ;)

Cytaty w przekładzie: Doroty Dziewońskiej

Linki:

Filmik z Prima Aprilis: https://www.youtube.com/watch?v=Z3nIOOONARM

Zajrzyj na Obsesje: http://magazynobsesje.pl

Odwiedź nas na FB: http://facebook.com/magazynobsesje

Babska Stacja, Fannie Flag, Okładka
Babska Stacja
 
Fannie Flagg
 
Dorota Dziewońska
 
Wydawnictwo Otwarte
 
2015
 

Ciekawostka

WASP, czyli kobiety, które na zawsze zapisały się na kartach historii

Jackie_Cochran_at_1938_Bendix_Race

Fot. Jacqueline Cochran
Źródło: Wikipedia

Fannie Flagg w Babskiej Stacji przypomniała nam o kobietach niedocenianych, które podczas II wojny światowej służyły w Kobiecych Siłach Powietrznych tzw. WASP (Women Airforce Service Pilots). Były to kobiety niezwykle odważne, które również uważane były za bardzo dobre pilotki. Pisarka pokusiła się nawet o stwierdzenie, że nie były wcale gorszymi lotnikami niż mężczyźni. Jedną z nich była książkowa Frizti Jurdabliński, która czuła ekscytację latając i wykonując różne akrobacje w powietrzu.

Jednak gdyby nie Jacqueline Cochran, która zapoczątkowała powstanie WASP (1942-44), nie moglibyśmy podziwiać odważnych kobiet, poświęcających się lataniu i służbie lotniczej. (A Fannie Flagg nie napisałaby zapewne tak kobiecej książki). Jacqueline Cochran była amerykańską, bardzo utalentowaną pilotką, która wygrała wyścig Bendixa. Była wolontariuszką Royal Air Service, pracowała również dla ATA (Air Transport Auxiliary) w Wielkiej Brytanii, a potem została głową WASP.

Jacqueline_Cochran_1943

Fot. Jacqueline Cochran Źródło: Wikipedia

W WASP służyły 1074 kobiety, były to licencjonowane pilotki, które przed rozpoczęciem służby musiały przejść odpowiednie szkolenie. Do ich zadań należały między innymi transportowanie samolotów z fabryk do baz, szkolenia lotnicze, misje poszukiwawcze.

W służbie zginęło 38 kobiet, które zapisały się jako ważne postaci na kartach historii. Warto pamiętać, że były to dzielne kobiety, które udowodniły, że potrafią nie tylko „obierać ziemniaki i sprzątać domy”, ale mogą również służyć ojczyźnie i pomagać podczas wojny, gdy mężczyźni w tym czasie walczą na froncie.

Macie ochotę więcej poczytać o WASP (w języku angielskim)?
http://twudigital.contentdm.oclc.org/cdm/landingpage/collection/p214coll2

Więcej o Jacqueline Cochran (w języku polskim):
http://lotniczapolska.pl/Wspomnienie-o-Jacqueline-Cochran,26476

Babska Stacja, Fannie Flag, Okładka
Babska Stacja
 
Fannie Flagg
 
Dorota Dziewońska
 
Wydawnictwo Otwarte
 
2015
 
Babska Stacja, Fannie Flagg, broszura promocyjna
Babska Stacja, Fannie Flag, Okładka
Babska Stacja
 
Fannie Flagg
 
Dorota Dziewońska
 
Wydawnictwo Otwarte
 
2015